Popielec

  1. Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu – czasu pokuty i pojednania.  Jest to także dzień szczególny, bo skupia w naszym kościele dużo więcej osób, niż jest zazwyczaj. Witamy wszystkich z radością. Tym, którzy rzadziej tutaj przychodzą chcemy powiedzieć, że jesteście mile widziani w swoim parafialnym kościele.  Mając świadomość, że czasem księża pracujący w tej parafii mogli przyczynić się do waszego dystansu wobec Kościoła, chcemy u początku obecnego czasu pokuty i pojednania, przeprosić was w imieniu własnym i naszych poprzedników.
  2. Dziś przyjęliśmy popiół na znak naszej gotowości do pokuty. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Msze Święte dzisiaj o godzinie 6.30, 7.oo, 8.oo, 9.oo i 12.oo oraz po południu o godz. 16.oo, 17.oo, 18.oo i 19.oo.
  3. Zapraszamy na tradycyjne nabożeństwa wielkopostne. W piątki będziemy rozważali Mękę Pańską na nabożeństwach Drogi Krzyżowej po Mszy Św. o godz. 8.oo i 18.oo oraz dla dzieci i młodzieży o godz. 17.oo, a w niedzielę o godz. 18.oo na nabożeństwie Gorzkich Żali.
  4. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.
  5. Z okazji Wielkiego Postu warto podejmować dobre i roztropne postanowienia. Zdaniem najwybitniejszych ojców duchownych obieranie postanowień jest najlepszą drogą dla człowieka, który pragnie przemiany w swoim życiu.
  6. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza dziś nie tylko studentów na spotkanie z misjonarzem z Kirgizji o. Remigiuszem Kalskim SJ, który pracował wcześniej w naszej parafii. Spotkanie to odbędzie się o godz. 20.oo w Sali o. Wasilewskiego. O. Remigiusz opowie nam o Kirgizji i swoim doświadczeniu pracy w tym kraju.
  7. Na czas Wielkiego Postu proponujemy przeżycie Rekolekcji Ignacjańskich w życiu codziennym, które wprowadzają w metodę medytacji i otwierają na przeżycie osobistego spotkania z Bogiem. W naszej parafii odbędą się dwie serie takich rekolekcji. Pierwsza, skierowana ogólnie do osób dorosłych, rozpocznie się w niedzielę, 3 marca o godz. 17.oo spotkaniem w Dużej Sali pod domem zakonnym i koordynuje te rekolekcje o. Kazimierz Wójt SI. Druga seria, na którą zapraszamy studentów i pracowników akademickich, rozpocznie się we wtorek, 6 marca o godz. 19.oo także w Dużej Sali pod domem zakonnym i tutaj organizatorem jest o. Zbyszek Leczkowski SI. Więcej informacji także na plakatach i w internecie.