V Niedziela Wielkiego Postu

 1. Od dzisiejszej, piątej, niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. W kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach
 2. Jutro, w poniedziałek 26 marca, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Została ona w tym roku przeniesiona na 26 marca (zwykle jest 25 marca) z racji dzisiejszej wielkopostnej niedzieli. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego celebrujemy w Kościele jako Dzień Świętości Życia. Dodatkowa Msza Św. o godz. 12.oo. Dzisiejsza niedziela Decyzją Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, została ustanowiona Archidiecezjalnym Dniem Życia. Podczas Sumy o godz. 12.30 w górnym kościele będzie można uroczyście podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
 3. Dzisiaj Mszą św. o godz. 19.oo rozpoczniemy Akademickie Rekolekcje Wielkopostne zatytułowane „Uwiodłeś mnie Panie”. Rekolekcje poprowadzi o. Wacław Oszajca, jezuita, poeta, publicysta i dziennikarz z Warszawy. Potrwają one do środy, 28 marca i na te rekolekcje szczególnie zapraszamy studentów oraz pracowników akademickich. Spotkania rekolekcyjne od poniedziałku do środy o godz. 19.3o.
 4. W niedziele o godz. 18.oo będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali. Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa, także dzieci i młodzież.
 5. Na 26 marca przypada w Kościele polskim Dzień Modlitw za Więźniów z okazji wspomnienia świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy
 6. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w przygotowanie i uczestniczyli w piątkowej Drodze Krzyżowej ulicami naszej parafii. Nasza wspólna modlitwa to wielkie świadectwo przynależności do Chrystusa i troski o naszą wspólnotę
 7. Spotkania dzieci I-komunijnych odbywają się o godz. 17.oo w dolnym kościele w poniedziałki dla dzieci, które przystąpią do Komunii Świętej w albach a we wtorki dla dzieci w strojach tradycyjnych. Rodziców zapraszamy w tym samym czasie na spotkanie w Sali o. Wasilewskiego.
 8. Spotkanie dzieci, które w tym roku szkolnym będą obchodziły rocznicę I Komunii Świętej  będzie w środę (28.03) o godz. 17.oo w dolnym kościele, spotkanie rodziców w tym samym czasie w sali o. Wasilewskiego.
 9. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbywają się w naszym kościele w piątki po Mszy Św. o godz.: 8.oo i 18.oo oraz dla dzieci i młodzie­ży o godz. 17.oo. Natomiast w najbliższy piątek o godz. 19.oo na Placu Lotników rozpocznie się Akademicka Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, która zakończy się na Jasnych Błoniach przy Figurze Jana Pawła II. Do udziału w niej zapraszają duszpasterstwa akademickie Szczecina.
 10. W sobotę (31 marca) z okazji obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Młodzieży odbędzie się spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej i młodzieży skupionej w różnych wspólnotach przy naszej parafii. Spotykamy się w świetlicy o godz. 17.oo.
 11. Za tydzień – Niedziela Palmowa.
  1. Błogosławieństwo palm na wszystkich Mszach Św.
  2. Uroczysta procesja z palmami wokół naszego kościoła, na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, odbędzie się o godz. 12.3o.
  3. Panowie z Liturgicznej Służby Ołtarza będą zapisywali chętnych mężczyzn do warty adoracyjnej przy Grobie Pańskim.
 12. Grób Pański jest – w swej wymowie symbolicznej – wyrazem wdzięczności Chrystusowi, który umarł dla nas. Wszystkich Którzy zechcieliby przyczynić się do upiększenia Grobu, Prosimy o przynoszenie kwiatów do Grobu Pańskiego – najlepiej w Wielki Czwar­tek. Prosimy także o przynoszenie płatków kwiatów, które będą potrzebne na procesję rezurekcyjną.  Już teraz serdecznie dziękujemy ofiarodawcom.
 13. Spotkanie chóru parafialnego odbędzie się w poniedziałek i czwartek o godz. 18.oo. Zapraszamy osoby, które chciałyby włączyć się w działalność chóru.
 14. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza „Caritas”, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz biednym Polakom na obczyźnie. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i państwo, pozostawieni własnemu losowi… W przedsionku kościoła odbywa się, prowadzona przez CARITAS, zbiórka przeznaczona na pomoc biednym. Natomiast przy ołtarzu Matki Bożej jest wystawiony kosz na paczki świą­teczne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Serdeczne „Bóg zapłać” za okazywaną pomoc
 15. Ruch Spotkania Małżeńskie, pomagający w lepszej komunikacji w rodzinie, zaprasza pary małżeńskie i narzeczeńskie na Weekendy Małżeńskie i Weekendy dla Narzeczonych. Szczegóły znajdują się na ulotkach oraz na stronie internetowej: http://www.spotkaniamalzenskie.pl/.
 16. Dla wszystkich, którzy w czasie Wielkiego Postu pragną codziennie rozważać frag­ment Pisma Świętego, młodzi jezuici przygotowali ciekawą propozycję: serwis „Modlitwa w drodze”. Na stronie www.modlitwawdrodze.pl można odsłuchać – lub pobrać w formacie MP3 – dziesięciominutowe rozważania połączone z na­strojową muzyką. Czytają je znani polscy aktorzy i dziennikarze. Zapraszamy na stronę www.modlitwawdrodze.pl
 17. Miłośników gry w ping-ponga, niezależnie od wieku, zapraszamy jutro (poniedzia­łek) na godz. 18.oo do świetlicy parafialnej przy dolnym kościele.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej

 1. Dzisiaj, 25 marca, mija dokładnie XX lat od utworzenia Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Z tej okazji zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w Uroczystej Mszy Św., która odbędzie się w przyszłą niedzielę w Bazylice Archikatedralnej, o godz. 18.00. Liturgii przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi Ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.
 2. W sobotę, 31 marca, zapraszamy na Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie o godz. 12.oo. Bezpośrednio po Mszy Świętej wyruszy procesja modlitewna w obronie wolnych mediów.
 3. Rekolekcje wielkopostne w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie „Na progu Paschy” poprowadzi w tym roku ks. bp Stanisław Stefanek, emerytowany biskup łomżyński, a w latach 1980-1996 biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński. Rekolekcje trwać będą od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy, tj. w dniach od 1 do 4 kwietnia br. Msze Święte z nauką rekolekcyjną będą odprawione według następującego porządku:
  1. – w Niedzielę Palmową o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00.
  2. – od poniedziałku do środy o godz. 12.00 i 18.00.
  3. Ponadto w środę, 4 kwietnia, po nauce rekolekcyjnej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, do godz. 21.00.
 4. Wprowadzeniem do rekolekcji będzie koncert pieśni pasyjnych „Płaczcie Anieli”, w wykonaniu Joanny Słowińskiej, połączony z wystawą rzeźb pasyjnych Antoniego Rząsy. Koncert odbędzie się w sobotę, 31 marca, o godz. 20.00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.