1. Dzisiaj – Niedziela Palmowa i pierwsza niedziela miesiąca. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek: ci sami ludzie krzyczeli „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu.
Błogosławieństwo palm na wszystkich Mszach Św.
Panowie z Liturgicznej Służby Ołtarza zapisują chętnych mężczyzn do warty adoracyjnej przy Grobie Pańskim.
Uroczysta procesja z palmami wokół naszego kościoła odbędzie się o godz. 12.3o.
Adorację Najświętszego Sakramentu rozpoczniemy bezpośrednio po sumie i będzie trwała do godz. 17.oo. Nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z Gorzkimi Żalami i kazaniem pasyjnym o godz. 18.oo.
2. Spotkanie Apostolstwa Modlitwy, połączone z wymianą tajemnic różańcowych, i wyjaśnieniem intencji Apostolstwa Modlitwy odbędzie się w dolnym kościele, o godz. 17.oo.
3. Prosimy o kontakt w zakrystii, tych którzy zamówili Mszę Św. za ++ Leona, Irenę i rodziców z obojga stron w sobotę 7 kwietnia o godz. 16.3o (Wielka Sobota).
4. W Poniedziałek, Wtorek i Środę Wielkiego Tygodnia spowiadamy od godz. 6.3o do 9.oo i od 17.oo do 19.oo.
5. Jutro, w poniedziałek, 2 kwietnia, będziemy obchodzić 7. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. W dniu Jego narodzin dla nieba módlmy do naszego wielkiego Rodaka w intencji Ojczyzny i naszych rodzin.
6. Dzieci chętne do sypania kwiatków w procesji rezurekcyjnej prosimy o przyjście na próbę w czwartek po liturgii przed kościołem. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci, a zwłaszcza dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i obchodzące rocznicę Komunii Św.
7. Wszystkich Którzy zechcieliby przyczynić się do upiększenia Grobu Pańskiego, prosimy o przynoszenie kwiatów– najlepiej w Wielki Czwartek. Prosimy także o przynoszenie płatków kwiatów, które będą potrzebne na procesję rezurekcyjną. Już teraz serdecznie dziękujemy ofiarodawcom.
8. W Wielki Czwartek – 5 kwietnia – we wszystkich parafiach celebrowana jest Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.
– Spowiedź – 13.3o do 15.3o.
– Msza Wieczerzy Pańskiej dla dzieci i młodzieży – 16.3o.
– Msza Wieczerzy Pańskiej dla dorosłych – 19.oo.
– Gorzkie Żale (cz. 1) – 21.3o.
– Adoracja Pana Jezusa w tzw. „Ciemnicy” i spowiedź – do 24.oo.
9. W Wielki Piątek Męki Pańskiej – 6 kwietnia – zachowujemy post ścisły, który polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego
– Spowiedź – 6.3o do 15.3o.
– Taca z tego dnia będzie przeznaczona na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
– Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” – 6.oo do 16.3o.
– Droga Krzyżowa – 9.oo.
– Początek Nowenny do Miłosierdzia Bożego – 15.oo.
– Liturgia Męki Pańskiej dla dzieci i młodzieży – 16.3o.
– Liturgia Męki Pańskiej dla dorosłych – 19.oo
Od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, do rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej, klękamy przed Krzyżem tak, jak przed Najświętszym Sakramentem.
– Gorzkie Żale (cz. 2 i 3) – 21.3o.
– Adoracja Pana Jezusa w „Grobie” i spowiedź – do 24.oo.
10. Wielka Sobota – 7 kwietnia – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.
Odwołując się do tradycji, zachęcamy, aby w tym dniu powstrzymać się od pokarmów mięsnych do wieczornej Mszy Św. Wigilii Paschalnej.
– Adoracja Pana Jezusa w Grobie – 6.oo do 18.oo.
– Spowiedź – 6.3o do 18.oo.
– Święcenie pokarmów – 9.oo do 18.oo.
– Nowenna do Miłosierdzia Bożego – 15.oo.
– Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się na placu za kościołem o godz. 20.oo a potem Msze liturgii Paschalnej dla Rodziców i dzieci ze szkoły podstawowej w dolnym kościele dla pozostałych Liturgia Mszy Wigilii Paschalnej w górnym kościele.
Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece odpowiednio zabezpieczone przed rozlewaniem wosku.
11. Procesja rezurekcyjna odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.oo. Zapraszamy wszystkich, szczególnie dzieci i młodzież do niesienia figurek, poduszek i chorągwi oraz poczty sztandarowe. Przychodzimy przed procesją na godz. 5.4o. Msza św. rezurekcyjna po procesji będzie jednocześnie w dolnym i w górnym kościele. Nie ma Mszy Św. o godz. 7.oo.
12. W poniedziałek wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę.
13. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza „Caritas”. W przedsionku kościoła odbywa się, prowadzona przez CARITAS, zbiórka przeznaczona na pomoc biednym. Natomiast przy ołtarzu Matki Bożej jest wystawiony kosz na paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Serdeczne „Bóg zapłać” za okazywaną pomoc.
14. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza studentów i absolwentów na „Majówkę Akademicką”, która odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 3 maja. Spędzimy ten czas odpoczynku w centrum Puszczy Noteckiej, pośród lasów i jezior w miejscowości Piłka. Informacje i zapisy u duszpasterza akademickiego.
Komunikaty Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej
Rekolekcje wielkopostne w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie „Na progu Paschy” poprowadzi w tym roku ks. bp Stanisław Stefanek, emerytowany biskup łomżyński, a w latach 1980-1996 biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński. Rekolekcje trwać będą od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy, tj. w dniach od 1 do 4 kwietnia br. Msze Święte z nauką rekolekcyjną będą odprawione według następującego porządku:
– w Niedzielę Palmową o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00.
– od poniedziałku do środy o godz. 12.00 i 18.00.
Ponadto w środę, 4 kwietnia, po nauce rekolekcyjnej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, do godz. 21.00.
Liturgia Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, której przewodniczyć będzie Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.
Wielki Czwartek
– godz. 10.00 – Msza Święta Krzyżma koncelebrowana przez wszystkich kapłanów naszej Archidiecezji.
– godz. 19.00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek
– godz. 9.00 – Jutrznia
– godz. 19.00 – Liturgia Wielkiego Piątku
Wielka Sobota
– godz. 9.00 – Jutrznia
– godz. 21.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.
Wieczorne liturgie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej będą transmitowane przez Archidiecezjalne rozgłośnie Radia PLUS.