VI Niedziela Wielkiego Postu – Palmowa

1. Dzisiaj – Niedziela Palmowa i pierwsza niedziela miesiąca. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek: ci sami ludzie krzyczeli „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu.

Błogosławieństwo palm na wszystkich Mszach Św.

Panowie z Liturgicznej Służby Ołtarza zapisują chętnych mężczyzn do warty adoracyjnej przy Grobie Pańskim.

Uroczysta procesja z palmami wokół naszego kościoła odbędzie się o godz. 12.3o.

Adorację Najświętszego Sakramentu roz­pocz­niemy bezpośrednio po sumie i będzie trwała do godz. 17.oo. Nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z Gorzkimi Żalami i kazaniem pasyjnym o godz. 18.oo.

2. Spotkanie Apostolstwa Modlitwy, połączone z wymianą tajemnic różańcowych, i wyjaśnieniem intencji Apo­stolstwa Modlitwy odbędzie się w dolnym kościele, o godz. 17.oo.

3. Prosimy o kontakt w zakrystii, tych którzy zamówili Mszę Św. za ++ Leona, Irenę i rodziców z obojga stron w sobotę 7 kwietnia o godz. 16.3o (Wielka Sobota).

4. W Poniedziałek, Wtorek i Środę Wielkiego Tygodnia spowiadamy od godz. 6.3o do 9.oo i od 17.oo do 19.oo.

5. Jutro, w poniedziałek, 2 kwietnia, będziemy obchodzić 7. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. W dniu Jego narodzin dla nieba módlmy do naszego wielkiego Rodaka w intencji Ojczyzny i naszych rodzin.

6. Dzieci chętne do sypania kwiatków w procesji rezurekcyjnej prosimy o przyjście na próbę w czwartek po liturgii przed kościołem. Zapraszamy wszyst­kie chętne dzieci, a zwłaszcza dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i obchodzące rocznicę Komunii Św.

7. Wszystkich Którzy zechcieliby przyczynić się do upiększenia Grobu Pańskiego, prosimy o przynoszenie kwiatów– najlepiej w Wielki Czwar­tek. Prosimy także o przynoszenie płatków kwiatów, które będą potrzebne na procesję rezurekcyjną.  Już teraz serdecznie dziękujemy ofiarodawcom.

8. W Wielki Czwartek – 5 kwietnia – we wszystkich parafiach celebrowana jest Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakra­mentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Naj­świętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

– Spowiedź – 13.3o do 15.3o.

– Msza Wieczerzy Pańskiej dla dzieci i młodzieży – 16.3o.

– Msza Wieczerzy Pańskiej dla dorosłych – 19.oo.

– Gorzkie Żale (cz. 1) – 21.3o.

– Adoracja Pana Jezusa w tzw. „Ciemnicy” i spowiedź – do 24.oo.

9. W Wielki Piątek Męki Pańskiej – 6 kwietnia – zachowujemy post ścisły, który polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego

– Spowiedź – 6.3o do 15.3o.

– Taca z tego dnia będzie przeznaczona na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jero­zolimie.

– Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” – 6.oo do 16.3o.

– Droga Krzyżowa – 9.oo.

– Początek Nowenny do Miłosierdzia Bożego – 15.oo.

– Liturgia Męki Pańskiej dla dzieci i młodzieży – 16.3o.

– Liturgia Męki Pańskiej dla dorosłych – 19.oo

Od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, do rozpoczęcia Liturgii Wi­gilii Paschalnej, klękamy przed Krzyżem tak, jak przed Najświętszym Sakra­men­tem.

– Gorzkie Żale (cz. 2 i 3) – 21.3o.

– Adoracja Pana Jezusa w „Grobie” i spowiedź – do 24.oo.

10. Wielka Sobota – 7 kwietnia – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.

Odwołując się do tradycji, zachęcamy, aby w tym dniu powstrzymać się od pokarmów mięsnych do wieczornej Mszy Św. Wigilii Paschalnej.

– Adoracja Pana Jezusa w Grobie – 6.oo do 18.oo.

– Spowiedź – 6.3o do 18.oo.

– Święcenie pokarmów – 9.oo do 18.oo.

– Nowenna do Miłosierdzia Bożego – 15.oo.

– Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się na placu za kościołem o godz. 20.oo a potem Msze liturgii Paschalnej dla Rodziców i dzieci ze szkoły podstawowej w dolnym kościele dla pozostałych Liturgia Mszy Wigilii Paschalnej w górnym kościele.

Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece odpowiednio zabezpieczone przed rozlewaniem wosku.

11. Procesja rezurekcyjna odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.oo. Zapraszamy wszystkich, szczególnie dzieci i młodzież do niesienia figurek, po­duszek i chorągwi oraz poczty sztandarowe. Przychodzimy przed procesją na godz. 5.4o. Msza św. rezurekcyjna po procesji będzie jednocześnie w dolnym i w górnym kościele. Nie ma Mszy Św. o godz. 7.oo.

12. W poniedziałek wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę.

13. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza „Caritas”. W przedsionku kościoła odbywa się, prowadzona przez CARITAS, zbiórka przeznaczona na pomoc biednym. Natomiast przy ołtarzu Matki Bożej jest wystawiony kosz na paczki świą­teczne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Serdeczne „Bóg zapłać” za okazywaną pomoc.

14. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza studentów i absolwentów na „Majówkę Akademicką”, która odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 3 maja. Spędzimy ten czas odpoczynku w centrum Puszczy Noteckiej, pośród lasów i jezior w miejscowości Piłka. Informacje i zapisy u duszpasterza akademickiego.

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej

Rekolekcje wielkopostne w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie „Na progu Paschy” poprowadzi w tym roku ks. bp Stanisław Stefanek, emerytowany biskup łomżyński, a w latach 1980-1996 biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński. Rekolekcje trwać będą od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy, tj. w dniach od 1 do 4 kwietnia br. Msze Święte z nauką rekolekcyjną będą odprawione według następującego porządku:

– w Niedzielę Palmową o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 21.00.

– od poniedziałku do środy o godz. 12.00 i 18.00.

Ponadto w środę, 4 kwietnia, po nauce rekolekcyjnej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, do godz. 21.00.

 

 

Liturgia Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, której przewodniczyć będzie Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.

Wielki Czwartek

– godz. 10.00 – Msza Święta Krzyżma koncelebrowana przez wszystkich kapłanów naszej Archidiecezji.

– godz. 19.00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek

– godz. 9.00 – Jutrznia

– godz. 19.00 – Liturgia Wielkiego Piątku

Wielka Sobota

– godz. 9.00 – Jutrznia

– godz. 21.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.

Wieczorne liturgie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej będą transmitowane przez Archidiecezjalne rozgłośnie Radia PLUS.