Niedziela Palmowa

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygo­dnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadcho­dzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem tajemnicę naszych nie­prawości, po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Dziś:
– Błogosławieństwo palm na wszystkich Mszach Św.
– Uroczysta procesja z palmami wokół naszego kościoła, na pamiątkę wjazdu – Pana Jezusa do Jerozolimy, odbędzie się o godz. 12.3o.
– Panowie z Liturgicznej Służby Ołtarza będą zapisywali chętnych mężczyzn do warty adoracyjnej przy Grobie Pańskim.

2. Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 18.oo. Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa, także dzieci i młodzież.

3. Spotkanie osób żyjących w związkach niesakramentalnych dzisiaj, bezpo­średnio po Mszy św. o godzinie 17.oo w świetlicy.

4. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak pięknego przebiegu na­szych parafialnych i akademickich rekolekcji i życzymy dobrego trwałego owocu tych rekolekcji wszystkim uczestniczącym w nich.

5. W ubiegłą niedzielę, podczas kiermaszu wielkanocnego studenci zebrali ok. 2300 zł na wyjazd grupy wolontariuszy do Kirgizji. Dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy.

6. W przedsionku ko­ścioła CARITAS rozprowadza świąteczne kartki i świece, do­chód przeznaczony jest na pomoc biednym. Przy ołta­rzu Matki Bożej jest wy­stawiony kosz na paczki świą­teczne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Ser­deczne „Bóg zapłać” za okazywaną pomoc.

7. Gdyby nie Wielki Poniedziałek, 25 marca obchodzilibyśmy uroczystość Zwiasto­wania Pańskiego. Zgodnie z normami kalendarza liturgicznego w tym roku uroczystość ta została przeniesiona na poniedziałek po Niedzieli Miło­sierdzia Bożego, czyli na 8 kwietnia.

8. W Poniedziałek, Wtorek i Środę Wielkiego Tygodnia spowiadamy od godz. 6.3o do 9.oo i od 17.oo do 19.oo, w środę zapraszamy na nabożeństwo po­kutne oraz spowiedź na godz. 20.oo w górnym kościele. Spowiedź będzie trwała tak długo jak będą chętni do skorzy­stania z tego sakramentu.

9. W Wielki Wtorek (26.03) o godz. 19.oo Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCH), za­prasza do dolnego kościoła na otwartą medytację Igna­cjańską Wielkiego Tygodnia.

10. Dzieci chętne do sypania kwiatków w procesji rezurekcyjnej prosimy o przyj­ście na próbę w czwartek po liturgii o 16.3o. Zapraszamy wszyst­kie chętne dzieci, a zwłaszcza dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i obchodzące rocznicę Ko­munii Św.

11. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę zapraszamy na godz. 8.oo do górnego ko­ścioła na Jutrznię z Godziną czytań prowadzoną przez Scholę Akademicką.

12. W Wielki Czwartek – 28 marca – we wszystkich parafiach celebrowana jest Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sa­kra­mentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Naj­świętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. W tym dniu:
– Spowiedź – 13.3o do 15.3o.
– Msza Wieczerzy Pańskiej dla dzieci i młodzieży – 16.3o.
– Msza Wieczerzy Pańskiej dla dorosłych – 19.oo.
– Adoracja Pana Jezusa w tzw. „Ciemnicy” i spowiedź – do 24.oo.
– Gorzkie Żale (cz. 1) – 21.3o.

13. W Wielki Piątek Męki Pańskiej – 29 marca – zachowujemy post ścisły. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajem­nicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie spra­wuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zo­stanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Taca z tego dnia będzie przezna­czona na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jero­zolimie. W tym dniu:
– Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” – 6.oo do 16.3o.
– Spowiedź – 6.3o do 15.3o
– Jutrznia z Godziną Czytań czyli wspólna modlitwa Liturgią Godzin – 8.oo
– Droga Krzyżowa i początek Nowenny do Miłosierdzia Bożego – 15.oo.
– Liturgia Męki Pańskiej dla dzieci i młodzieży – 16.3o.
– Liturgia Męki Pańskiej dla dorosłych – 19.oo
. Gorzkie Żale (cz. 2 i 3) – 21.3o.
– Adoracja Pana Jezusa w „Grobie” i spowiedź – do 24.oo.
Od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, do rozpoczęcia Liturgii Wi­gilii Paschalnej, klękamy przed Krzyżem tak, jak przed Najświętszym Sa­kra­men­tem

14. Wielka Sobota – 30 marca – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić po­karmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W sobotni wieczór rozpo­czynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu:
Odwołując się do tradycji, zachęcamy, aby w tym dniu powstrzymać się od pokarmów mięsnych do wieczornej Mszy Św. Wigilii Paschalnej.
– Adoracja Pana Jezusa w Grobie – 6.oo do 18.oo.
– Spowiedź – 6.3o do 18.oo.
– Jutrznia z Godziną Czytań czyli wspólna modlitwa Liturgią Godzin – 8.oo.
– Święcenie pokarmów – 9.oo do 18.oo.
– Nowenna do Miłosierdzia Bożego (górny kościół) – 15.oo.
– Dla dzieci wspólna adoracja Pana Jezusa w Grobie (dolny kościół) – 16.oo
– Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się na placu za kościołem o godz. 20.oo. Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece odpowiednio zabez­pieczone przed rozlewaniem wosku.

15. Procesja rezurekcyjna odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.oo (Zmiana czasu!). Zapraszamy wszystkich, szczególnie dzieci i młodzież do niesienia figu­rek, po­duszek i chorągwi oraz poczty sztandarowe. Przychodzimy przed pro­cesją na godz. 5.4o. Msza św. rezurekcyjna po procesji będzie jednocześnie w dolnym i w górnym kościele. Nie ma Mszy Św. o godz. 7.oo ani o godz. 10.oo w dolnym kościele.

16. W poniedziałek wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej

Rekolekcje wielkopostne „Na progu Paschy” poprowadzi w tym roku
Ks. prof. dr hab. Henryk Wejman, Dziekan Wydziału Teologicznego US. Nauki
rekolekcyjne będą głoszone podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 od wielkiego
poniedziałku do wielkiej środy włącznie.
Liturgie i modlitwy przeżywane podczas Wielkiego Czwartku oraz Triduum
Paschalnego pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi
będą przebiegać według następującego porządku:
Wielki Czwartek
– godz. 10.00 – Msza Święta Krzyżma koncelebrowana przez kapłanów
Archidiecezji oraz uroczyste błogosławieństwo nowych lektorów.
Ministranci przygotowani do pełnienia posługi lektora i skierowani przez swoich
Księży Duszpasterzy proszeni są o zgromadzenie się w strojach liturgicznych
w Kaplicy Mariackiej o godz. 9.30. Udział nowych lektorów w ich promocji
podczas liturgii Mszy Świętej Krzyżma nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń
telefonicznych.
– godz. 19.00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek
– godz. 9.00 – Jutrznia
– godz. 19.00 – Liturgia Wielkiego Piątku
Wielka Sobota
– godz. 9.00 – Jutrznia
– godz. 21.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną
Wieczorne liturgie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej będą
transmitowane przez Radio PLUS.